Jak ćwiczyć równowagę?

Ćwiczenie: kruk
Zdjęcie autorstwa: rcvictorino / CC BY 2.0
Ćwiczenie: kruk
Zdjęcie autorstwa: rcvictorino / CC BY 2.0 http://www.flickr.com/photos/rcvictorino/14313214859
Równowaga potrzebna jest nie tylko w sporcie. A kiedy już ćwiczymy, dobra równowaga ułatwia wykonywanie wielu zadań, których się podejmujemy i osiąganie dobrych wyników. Jak wyćwiczyć dobry balans?Równowaga a motoryka człowieka
Równowaga wiąże się z podstawowymi sprawnościami motorycznymi człowieka. Dokładniej stanowi komponent naszej koordynacji ruchowej. Dobrze rozwinięta równowaga umożliwia organizmowi utrzymanie pozycji ciała bez zewnętrznej pomocy. I to w różnych sytuacjach – na łyżwach, na snowboardzie, w tańcu, jeżdżąc konno, przyjmując określone pozycje w jodze czy trenując sztuki walki. Ponadto cecha ta potrzebna jest także biegaczom – szczególnie tym, którzy trenują w terenie. Pozwala to uniknąć bolesnych upadków i kontuzji. Siatkarzom umiejętność zachowania równowagi przydaje się np. podczas lądowania po wyskoku.Zdolności równoważne rozwijają się pomiędzy 7. a 11. rokiem życia a okres krytyczny przypada tu na wiek od 11 do 13 lat. Na stan naszej równowagi możemy wpływać w wieku późniejszym, jeżeli jej brak dotyczy słabych mięśni posturalnych.

Czy masz dobr równowagę
Żeby sprawdzić stan swojej równowagi można spróbować stanąć na jednej nodze, opierając uniesioną stopę o kolano drugiej kończyny. Jeżeli nie jesteś w stanie ustać kilkunastu sekund, musisz nad nią popracować. W następnej kolejności spróbuj wykonywać coraz bardziej skomplikowane ćwiczenia. Sprawdź ostrożnie, gdzie leżą twoje granice i trenuj, by stać się jeszcze lepszym.Mięśnie posturalne i środek ciężkości
W zachowaniu właściwej równowagi duże znaczenie odgrywają wspomniane już mięśnie posturalne, do których zaliczamy: mięśnie głębokie brzucha, przykręgosłupowe oraz dna miednicy, a także mięsień prosty i skośne brzucha, najszerszy grzbietu i pośladkowe. Żeby rozwinąć omawianą tu umiejętność dobrze jest sięgnąć do ćwiczeń z zakresu metody Pilates, ćwiczeń na niestabilnym podłożu i w zawieszeniu. Może to być również trening na piłce szwajcarskiej (rehabilitacyjnej), z wykorzystaniem platformy Bosu, taśm TRX czy hamaków podwieszanych pod sufitem. Warto też zaczerpnąć nieco z kalisteniki. Liczy się tu przede wszystkim spokój i precyzja. W pierwszej kolejności uczymy się utrzymywać przez określony czas w danej pozycji a następnie wytrącamy się z równowagi i balansujemy ciałem tak, by utrzymać ciało w odpowiednim położeniu.

By znaleźć swój środek ciężkości stań prosto obunóż na podłożu i przyciśnij dłoń do dolnej części brzucha tak, by kciuk przylegał bezpośrednio ponad pępkiem a rozpostarta dłoń przylegała do ciała. Przy czym mały palec powinien dotykać wzgórka łonowego, Druga dłoń przylega do pleców na wysokości odcinka lędźwiowego (piąty kręg lędźwiowy). Środek ciężkości znajduje się w przestrzeni pomiędzy obiema dłońmi. Właśnie stamtąd generujesz każdy ruch a podczas ćwiczeń stabilizacyjnych w dużej mierze będą pracować mięśnie, które zajmują te partie ciała. Odczujesz to przy bardzo intensywnych ćwiczeniach. Jeżeli przestaniesz panować nad swoim środkiem ciężkości, stracisz równowagę. Oczywiście przybieranie różnych pozycji sprawi, że kolejne mięśnie będą musiały zacząć ze sobą współpracować. To dobrze.

Warto ćwiczyć równowagę, bo pozwala ona na wiele swobodnych działań i ułatwia życie. Jest to cecha przydatna w każdym wieku, przedstawicielom obojga płci. Może przydać się tak samo na stoku, jak i podczas wieszania firanek. Dobrze jest być samodzielnym, nawet jeżeli masz kogoś, kto zawsze ci pomoże. Bo dwie samodzielne osoby razem mogą więcej.


Magda Piestrzyńska
Trwa ładowanie komentarzy...