O autorze
Jestem instruktorem sportu ze specjalnością fitness. Ukończyłam studia magisterskie o specjalności edukacja zdrowotna i terapia pedagogiczna. Z przyjemnością uczestniczyłam też w szkoleniu: medyczny trener personalny oraz innych tematycznych (sportowych, prozdrowotnych) kursach i wydarzeniach, na których poszerzałam swoją wiedzę. W ten czy inny sposób pracuję z ludźmi od 2007 roku.

Uważam, że wszystko, co robimy, powinno wynikać z pasji. Wówczas daje nam to prawdziwą satysfakcję. Właśnie wtedy mamy ochotę, by robić to dobrze. Zauważyłam również, że osoby przejawiające różne formy aktywności ruchowej i wytrwale rozwijające swoje umiejętności, stają się częścią swego rodzaju kultury, która wpływa na ich życie. Dziedzina fitness gromadzi ludzi energicznych, konsekwentnych, ambitnych i lubiących muzykę. Takie osoby zostają na sali na lata. Z czasem mamy też ochotę wiedzieć więcej, a fitness jest naprawdę bardzo ciekawą dziedziną, którą rządzą określone zasady. Cały czas ulega również rozwojowi. To, co wiem, jest połączeniem wiedzy teoretycznej oraz doświadczenia praktycznego jako klientka oraz instruktor prowadzący zajęcia w zakresie aktywności ruchowej. Dużym szacunkiem darzę również słowa innych instruktorów, których cenię. Jeśli coś naprawdę kochamy, każdy ruch w kierunku rozwoju jest słuszny. Z tą myślą piszę i tutaj.

W razie pytań bądź sugestii, co do podejmowanych przeze mnie tematów, proszę o kontakt na adres e-mail: fitness.mpiestrzynska@gmail.com

Jak ćwiczyć równowagę?

Ćwiczenie: kruk
Zdjęcie autorstwa: rcvictorino / CC BY 2.0
Ćwiczenie: kruk
Zdjęcie autorstwa: rcvictorino / CC BY 2.0 http://www.flickr.com/photos/rcvictorino/14313214859
Równowaga potrzebna jest nie tylko w sporcie. A kiedy już ćwiczymy, dobra równowaga ułatwia wykonywanie wielu zadań, których się podejmujemy i osiąganie dobrych wyników. Jak wyćwiczyć dobry balans?Równowaga a motoryka człowieka
Równowaga wiąże się z podstawowymi sprawnościami motorycznymi człowieka. Dokładniej stanowi komponent naszej koordynacji ruchowej. Dobrze rozwinięta równowaga umożliwia organizmowi utrzymanie pozycji ciała bez zewnętrznej pomocy. I to w różnych sytuacjach – na łyżwach, na snowboardzie, w tańcu, jeżdżąc konno, przyjmując określone pozycje w jodze czy trenując sztuki walki. Ponadto cecha ta potrzebna jest także biegaczom – szczególnie tym, którzy trenują w terenie. Pozwala to uniknąć bolesnych upadków i kontuzji. Siatkarzom umiejętność zachowania równowagi przydaje się np. podczas lądowania po wyskoku.

Zdolności równoważne rozwijają się pomiędzy 7. a 11. rokiem życia a okres krytyczny przypada tu na wiek od 11 do 13 lat. Na stan naszej równowagi możemy wpływać w wieku późniejszym, jeżeli jej brak dotyczy słabych mięśni posturalnych.

Czy masz dobr równowagę
Żeby sprawdzić stan swojej równowagi można spróbować stanąć na jednej nodze, opierając uniesioną stopę o kolano drugiej kończyny. Jeżeli nie jesteś w stanie ustać kilkunastu sekund, musisz nad nią popracować. W następnej kolejności spróbuj wykonywać coraz bardziej skomplikowane ćwiczenia. Sprawdź ostrożnie, gdzie leżą twoje granice i trenuj, by stać się jeszcze lepszym.Mięśnie posturalne i środek ciężkości
W zachowaniu właściwej równowagi duże znaczenie odgrywają wspomniane już mięśnie posturalne, do których zaliczamy: mięśnie głębokie brzucha, przykręgosłupowe oraz dna miednicy, a także mięsień prosty i skośne brzucha, najszerszy grzbietu i pośladkowe. Żeby rozwinąć omawianą tu umiejętność dobrze jest sięgnąć do ćwiczeń z zakresu metody Pilates, ćwiczeń na niestabilnym podłożu i w zawieszeniu. Może to być również trening na piłce szwajcarskiej (rehabilitacyjnej), z wykorzystaniem platformy Bosu, taśm TRX czy hamaków podwieszanych pod sufitem. Warto też zaczerpnąć nieco z kalisteniki. Liczy się tu przede wszystkim spokój i precyzja. W pierwszej kolejności uczymy się utrzymywać przez określony czas w danej pozycji a następnie wytrącamy się z równowagi i balansujemy ciałem tak, by utrzymać ciało w odpowiednim położeniu.


By znaleźć swój środek ciężkości stań prosto obunóż na podłożu i przyciśnij dłoń do dolnej części brzucha tak, by kciuk przylegał bezpośrednio ponad pępkiem a rozpostarta dłoń przylegała do ciała. Przy czym mały palec powinien dotykać wzgórka łonowego, Druga dłoń przylega do pleców na wysokości odcinka lędźwiowego (piąty kręg lędźwiowy). Środek ciężkości znajduje się w przestrzeni pomiędzy obiema dłońmi. Właśnie stamtąd generujesz każdy ruch a podczas ćwiczeń stabilizacyjnych w dużej mierze będą pracować mięśnie, które zajmują te partie ciała. Odczujesz to przy bardzo intensywnych ćwiczeniach. Jeżeli przestaniesz panować nad swoim środkiem ciężkości, stracisz równowagę. Oczywiście przybieranie różnych pozycji sprawi, że kolejne mięśnie będą musiały zacząć ze sobą współpracować. To dobrze.

Warto ćwiczyć równowagę, bo pozwala ona na wiele swobodnych działań i ułatwia życie. Jest to cecha przydatna w każdym wieku, przedstawicielom obojga płci. Może przydać się tak samo na stoku, jak i podczas wieszania firanek. Dobrze jest być samodzielnym, nawet jeżeli masz kogoś, kto zawsze ci pomoże. Bo dwie samodzielne osoby razem mogą więcej.


Magda Piestrzyńska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...