O autorze
Jestem instruktorem sportu ze specjalnością fitness. Ukończyłam studia magisterskie o specjalności edukacja zdrowotna i terapia pedagogiczna. Z przyjemnością uczestniczyłam też w szkoleniu: medyczny trener personalny oraz innych tematycznych (sportowych, prozdrowotnych) kursach i wydarzeniach, na których poszerzałam swoją wiedzę. W ten czy inny sposób pracuję z ludźmi od 2007 roku.

Uważam, że wszystko, co robimy, powinno wynikać z pasji. Wówczas daje nam to prawdziwą satysfakcję. Właśnie wtedy mamy ochotę, by robić to dobrze. Zauważyłam również, że osoby przejawiające różne formy aktywności ruchowej i wytrwale rozwijające swoje umiejętności, stają się częścią swego rodzaju kultury, która wpływa na ich życie. Dziedzina fitness gromadzi ludzi energicznych, konsekwentnych, ambitnych i lubiących muzykę. Takie osoby zostają na sali na lata. Z czasem mamy też ochotę wiedzieć więcej, a fitness jest naprawdę bardzo ciekawą dziedziną, którą rządzą określone zasady. Cały czas ulega również rozwojowi. To, co wiem, jest połączeniem wiedzy teoretycznej oraz doświadczenia praktycznego jako klientka oraz instruktor prowadzący zajęcia w zakresie aktywności ruchowej. Dużym szacunkiem darzę również słowa innych instruktorów, których cenię. Jeśli coś naprawdę kochamy, każdy ruch w kierunku rozwoju jest słuszny. Z tą myślą piszę i tutaj.

W razie pytań bądź sugestii, co do podejmowanych przeze mnie tematów, proszę o kontakt na adres e-mail: fitness.mpiestrzynska@gmail.com

Czym jest świadomość ciała?

Zdjęcie autorstwa: farioff / CC0 Public Domain
Zdjęcie autorstwa: farioff / CC0 Public Domain http://pixabay.com/en/backflip-parkour-parkouring-345027/
Podczas uprawiania różnego rodzaju sportów czy ćwiczeń fizycznych nieraz można usłyszeć, że właśnie w ten sposób pracujemy nad świadomością swojego ciała bądź z drugiej strony – jeśli ktoś jest świadomy swojego ciała, to lepiej mu idzie nauka. Jednak kiedy w literaturze poszukamy definicji tego pojęcia, okaże się, że nie jest ono do końca sprecyzowane. Funkcjonuje raczej jako powszechnie używany synonim wiedzy na temat własnego organizmu oraz umiejętności posługiwania się nim. Czy w takim razie da się pracować nad świadomością ciała?

Co w ogóle wiadomo?
Świadomość ciała jest często używana w kontekście somaestetyki. Autorem tej koncepcji jest amerykański filozof Richard Shusterman a jej głównym założeniem jest doświadczanie świata poprzez konkretne medium – ciało. Innymi słowy jest to myślenie poprzez ciało, gdzie podkreśla się wzajemne przeplatanie fizycznych doświadczeń i kształtowanie charakteru a następnie jego dalszy rozwój na tej drodze. Zgodnie z tą ideą, również na podstawie odczuć naszego ciała kreujemy nasze sądy i opinie. Ciało możemy oczywiście doskonalić i ćwiczyć w praktyce. Dzięki temu możemy też podnosić komfort naszego życia. Dalsze rozważania na ten temat zostawiam pasjonatom filozofii, którym ja nie jestem. Bardzo podoba mi się natomiast podejście, które nawet w swojej teorii kieruje uwagę na praktykę.

Czym jest świadomość ciała w praktyce?
Tymczasem w praktyce okazuje się, że właśnie używając swojego ciała naprawdę uczymy się, jak ono działa i o tym przekonuje się wiele osób, które na co dzień ćwiczy. Ruch połączony z odpowiednią dawką informacji powoduje, że łatwiej jest im (a w zasadzie nam wszystkim, jeżeli ćwiczymy) lokalizować konkretne doznania pochodzące z własnego ciała. I nawet, jeżeli ktoś nie jest specjalistą, może przeciwdziałać swoim doznaniom bólowym, redukować je, gdy te już wystąpią lub właściwie opisywać, gdy mimo wszystko potrzebna jest pomoc specjalisty (poznaj naturalne sposoby radzenia sobie z bólem: https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-walka-z-bolem-naturalne-metody). Ponadto, dzięki temu łatwiej przyjąć naukę z zewnątrz. Jeżeli wiemy, jak funkcjonuje nasze ciało, jesteśmy w stanie zrozumieć, co mówi do nas druga osoba, przetworzyć to i wykonać. W miarę nabywania doświadczenia, kiedy to my trenujemy, jesteśmy też w stanie zweryfikować, czy ta druga osoba podaje nam prawdziwe informacje. Świadomość ciała wymaga więc zsynchronizowanej pracy naszych zmysłów a w następnej kolejności powoduje też, że rozumiemy, co się dziej z naszym ciałem i potrafimy opowiadać o tym, w jaki sposób uprawiamy ulubiony sport a przez to rozwijamy się jeszcze bardziej i idziemy o krok dalej. Łatwiej nam również określić, czego nie rozumiemy i poszukiwać na ten temat informacji. Kiedy więc ćwiczymy, w miarę nabywania umiejętności, warto zwracać uwagę na wszystkie bodźce (co widzimy; co słyszymy; co czujemy; nasze reakcje fizjologiczne prawdopodobnie zaangażują też węch i smak; w końcu, czy jesteśmy w stanie zachować równowagę). W ten sposób – dla swojego dobra - każdy z nas może się zaangażować w aktywność fizyczną i dlatego też warto to robić (dowiedz się, jaki wpływ ma aktywność fizyczna na nasze zdrowie: https://portal.abczdrowie.pl/wplyw-aktywnosci-fizycznej-na-zdrowie). Świadomość ciała ma wartość praktyczną i w tym kontekście ja tego stwierdzenia używam.

Magda Piestrzyńska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...